kuchnia roślinna

Ciecierzycnica, czyli wegańska „jajecznica” z ciecierzycy. A może cieciornica?

IMG_0230

Cóż to za dziwne słowotwórstwo…? Ciężko wymówić prawda? Nie wymyśliłam jednak nic lepszego, więc łamcie sobie języki, a jak ktoś zaproponuje mi bardziej adekwatną nazwę to chętnie skorzystam.

Kiedy po raz pierwszy ujrzałam danie „scrambled chickpeas” w książce mojej ulubionej Isy Ch. Moskowitz – „Isa does it”, wiedziałam, że muszę je przyrządzić. Oczywiście trochę zmodyfikowałam przepis zmieniając nieco kolejność niektórych czynności, dodając niezastąpioną w tego typu recepturach czarną sól.  Stanęłam też przed poważnym dylematem… Jakby ją tu nazwać po polsku, aby nawiązać do dania wzorcowego. Niestety jajecznica określana jest w naszym języku jednym słowem, więc nie wybrniemy tu tak sprytnie jak Anglosasi. Musimy pobawić się w słowotwórstwo lub stworzyć kilkuwyrazową nazwę, a to ostatnie wydaje mi się złym pomysłem… Ostatecznie wyszła mi „ciecierzycnica”, czyli twór, na którym niejeden obcokrajowiec, a może i osoba dobrze władająca polskim połamałaby sobie jęzor. Choć nie o nazwę tu chodzi, a o danie. Potrawę, którą możecie z powodzeniem zaproponować na późne siadanie lub brunch z ulubioną z osób. Jest naprawdę pyszne i ze świeżym pieczywem na zakwasie oraz bukietem warzyw stanowi idealne sobotnie śniadanie.

IMG_0221

Składniki:

  • 3 łyżki oleju
  • 1 średniej wielkości cebula
  • 1/2 łyżeczki czarnej soli Kala Namak
  • 2 puszki ciecierzycy lub 3 szklanki ugotowanej
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • świeżo mielony pieprz do smaku
  • 3 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 3 łyżki posiekanego koperku
  • 2 łyżki soku z cytryny

Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Uduś cebulę ze szczyptą soli. Po około 5 minutach dodaj czosnek i podsmażaj razem jeszcze około 2 minuty. Wsyp odsączoną ciecierzycę. Podsmażaj obracając przy pomocy łopatki przez 4-5 minut. Następnie użyj tłuczka do ziemniaków, aby rozgnieść ciecierzycę, pozostawiając większe kawałki ( patrz na zdjęcie).

Dodaj łyżkę oleju i smaż ciecierzycę, mieszając raz po raz przez około 7 minut. Dodaj 2-3 łyżki wody, wymienione przyprawy – sól, pieprz, kurkumę. Wymieszaj i podgrzewaj jeszcze 2-3 minuty. Na koniec wymieszaj z koperkiem. Jeżeli ciecierzycnica wydaje się zbyt sucha, dodaj jeszcze odrobinę wody. Sprawdź, czy jest wystarczająco przyprawiona, jeżeli nie dodaj jeszcze więcej soli, pieprzu, koperku.

Podawaj ze świeżymi warzywami i pieczywem.

IMG_0225

IMG_0209

21 myśli w temacie “Ciecierzycnica, czyli wegańska „jajecznica” z ciecierzycy. A może cieciornica?”

  1. Ale świetny pomysł! Robiłam wiele razy pastę „jajeczną” z ciecierzycy albo z grochu, ale na ciecierzycnicę bym nie wpadła 🙂 Isa to jednak geniusz. I chociaż nie przepadam za śniadaniami na słono (właśnie skończyłam swoją porcję ryżu z jabłkiem i cynamonem), to nie pogardziłabym takim daniem z rana, gdyby ktoś mi je podstawił pod nos 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. mnie interesuje co t jest ten materiał w malinki i gdzie takie cos kupic 😉
    co do przepisu, to ciecierzyce trzeba rozgniatac gdy jest ona na patelni? to chyba moze uszkodzic ową patelnię. propsy za solgara, zzgaduje ze to b12? 😉

    Polubienie

    1. Teoretycznie na patelni, ja mam taki tłuczek, który nie uszkadza, ale jeżeli wolisz możesz najpierw rozgnieść, a później wrzucać;)
      I tak, to B12, trochę prowokacyjnie, bo coraz częściej spotykam wegan, którzy po nią nie sięgają.

      Polubienie

  3. Super danie, ja zostałem powalony na łopatki normalnie =D Nawet niewegańska część rodziny powiedziała, że smakuje bosko, więc cos w tym jest 😉

    Polubienie

Dodaj komentarz