O mnie i o blogu

IMG_0568.JPG

O mnie

Nazywam się Magdalena Jutrzenka. Z zawodu jestem lekarką, a moją wielką pozamedyczną pasją jest gotowanie i promowanie diety roślinnej. Od dziecka uwielbiam gotować i odkąd pamiętam kocham zwierzęta. To drugie skłoniło mnie już kilka ładnych lat temu, aby przejść na dietę roślinną, a to pierwsze, aby założyć bloga o charakterze kulinarnym. Unikam więc produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko w kuchni, ale również kosmetykach i garderobie. Skupiając się jednak na diecie, bo w końcu prowadzę bloga kulinarnego, nie jem mięsa, jajek, mleka i żadnego nabiału, żelatyny i miodu. Produkty zwierzęce z powodzeniem zastępuję roślinami.

Weganizm jest dla mnie kwestią etyki, dbałości o zwierzęta, o planetę i w końcu o mnie samą. Jest to dla mnie najbardziej optymalny wybór, bo decydując się na niego czuję, że żyję w zgodzie ze sobą.

Aktualnie mieszkam w Poznaniu i w jednej z kamienic na łazarskim rejonie tworzę wegański dom z moim chłopakiem,  i jednocześnie największym wsparciem pomysłów, które rodzą się w mojej głowie, a od lat niezmiennie towarzyszy nam nasza suczka Malaika.

Pomysł na prowadzenie bloga kulinarnego był, podobnie zresztą jak sam weganizm, naturalną koleją rzeczy w moim życiu. Nigdy nie lubiłam mięsa, za to kochałam zwierzęta, więc było pewne, że koniec końców przestanę je jeść. Przejście na weganizm wynikało tylko i wyłącznie ze wzrostu świadomości, a nie było podyktowane emocjami czy też walorami smakowymi, choć jak się później okazało kuchnia roślinna pasuje mojemu podniebieniu dużo bardziej niż jakakolwiek inna.

Uwielbiam gotować. Uwielbiam jeść i kocham karmić bliskie mi osoby. Często jest to jedyny sposób w jaki mogę im okazać, jak bardzo mi na nich zależy, a że zależy mi też na zwierzętach i na planecie, karmię roślinnie. I wiecie co? Nikt nie narzeka. Wszyscy są zadowoleni.

Zapraszam do lektury bloga i do gotowania.

O blogu

Blog Hello Morning wcale nie zaczyna się tutaj… Tak naprawdę strona, którą właśnie przeglądasz jest kontynuacją blogowania, którego podjęłam się w sierpniu 2009 roku pod adresem www.mniammniamvege.blogspot.com . Wówczas był to jeden z nielicznych wegańskich blogów w rodzimej blogosferze.

Od tamtego czasu wydarzyło się sporo. Przez długi czas prowadzenie bloga polegało na szybkim fotografowaniu i zwięzłym podawaniu przepisów. Na bieżąco relacjonowałam, co dzieje się w moje kuchni i życiu, bo blog był też dla mnie swego rodzaju pamiętnikiem. Z czasem pojawiła się potrzeba poprawy jakości zdjęć, jak również rozwijania przepisów, aby z jednej strony zachować oryginalność, z drugiej pokazywać, że kuchnia wegańska jest prosta i dostępna dla każdego. W dodatku o każdej porze roku.

Często spotykam się z opinią, że bycie weganinem/weganką musi być ogromnie trudne. Myślę, że w dużej mierze wynika to z faktu, że wielu ludzi skupia się na tym, czego nie może, zamiast na tym, jakie możliwości wiążą się z podjęciem decyzji o przejściu na weganizm.

Od czasu, kiedy zaczęłam prowadzić bloga w sieci pojawiło się całe mnóstwo kulinarnych wegańskich stron. Bardziej lub mniej profesjonalnych. Wiele z nich jest bardzo popularnych, co cieszy mnie ogromnie, bo dzięki temu idea weganizmu dociera do szerokiego grona odbiorców. Pokazują w ten sposób, że życie na diecie roślinnej, wolnej od produktów odzwierzęcych jest nie tylko możliwe, ale przede wszystkim, że jest normalne.

Zależy mi na tym, żeby zmienić postrzeganie diety roślinnej, jako takiej, która komplikuje życie i ukazywać weganizm, jako osiągalny i możliwy do realizacji.

Jeżeli natomiast o samą kuchnię roślinną chodzi… Uważam, że daje ona mnóstwo możliwości i dla osób, które tak jak ja kochają gotować, cenią nowe smaki, niecodzienne połączenia, z wypiekami na policzkach próbują kuchni świata i z nieopisaną satysfakcją „weganizują” znane z dzieciństwa przepisy na dania, które przygotowuje babcia czy mama, jest ona bardzo, bardzo rozwojowa.

Przejście na weganizm otworzyło przede mną tyle ścieżek, że wydaje się niemożliwe, abym kiedykolwiek miała szansę poznać wszystkie.

Myślę, że najlepsi ludzi w moim życiu pojawili się właśnie dzięki temu, że jestem weganką.

_dsc0139_DSC0141.JPG

3 thoughts on “O mnie i o blogu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s