O Blogu

Blog Hello Morning wcale nie zaczyna się tutaj… Tak naprawdę strona, którą właśnie przeglądacie jest kontynuacją blogowania, którego podjęłam się w sierpniu 2009 roku pod adresem www.mniammniamvege.blogspot.com . Wówczas był to jeden z nielicznych wegańskich blogów w rodzimej blogosferze. Był to okres, kiedy tak naprawdę wszystkie osoby prowadzące strony poświęcone roślinnej kuchni znałam osobiście, a jak nie to byli to przynajmniej znajomi znajomych.

Od tamtego czasu wydarzyło się sporo. Początkowo prowadzenie bloga polegało na szybkim fotografowaniu i zwięzłym podawaniu przepisów. Z czasem jednak, po części z powodu coraz większej ilości blogów ambicje rosły. Pojawiła się potrzeba poprawy jakości zdjęć, jak również rozwijania przepisów, aby z jednej strony zachować oryginalność, z drugiej pokazywać, że kuchnia wegańska jest prosta i dostępna dla każdego. W dodatku o każdej porze roku.

Często spotykam się z opinią, że bycie weganinem/weganką musi być ogromnie trudne. Myślę, że w dużej mierze wynika to z faktu, że wielu ludzi skupia się na tym, czego nie może, zamiast na tym, jakie możliwości wiążą się z podjęciem decyzji o przejściu na weganizm.

Od czasu, kiedy zaczęłam prowadzić bloga w sieci pojawiło się całe mnóstwo kulinarnych wegańskich stron. Bardziej lub mniej profesjonalnych. Wiele z nich jest bardzo popularnych, co cieszy mnie ogromnie, bo dzięki temu idea weganizmu dociera do szerokiego grona odbiorców. Pokazują w ten sposób, że życie na diecie roślinnej, wolnej od produktów odzwierzęcych jest nie tylko możliwe, ale przede wszystkim, że jest normalne.

Właśnie ta ostatnia kwestia jest istotą mojego bloga. Zależy mi, aby kuchnia, którą polecam była normalna. Dlatego nie będę, czego nie robiłam też wcześniej, promować żadnych cudownych diet. Choć staram się odżywiać zdrowo, unikać białej mąki, nadmiaru cukru i wysoko przetworzonych produktów, na blogu znajdziecie sporo przepisów, które w składzie mają mąkę pszenną, tłuszcz czy cukier. Weganizm oznacza dla mnie przede wszystkim rezygnację z produktów odzwierzęcych i nie chcę odwracać uwagi od jego etycznego aspektu mąką z amarantusa (która oczywiście też znajdzie się na blogu) czy rozważaniem czym zastąpić cukier, ponieważ dla mnie jest to sprawa drugorzędna. Nie chcę skupiać się na zdrowym jedzeniu, bo choć na co dzień moja dieta jest zbilansowana, jednak nie nie odmawiam sobie od czasu do czasu ciasta czy wegańskiego fastfoodu i nie zmierzam zadręczać się tym, że zjadałam hot-doga z parówką sojową, pizzę z roślinnym serem czy ¼ tortu z tłustym i pełnym cukru kremem, bo czy takie jedzenie okazyjnie szkodzi?

Dla mnie liczy się przede wszystkim fakt, że wyprodukowanie mojej żywności nie przyczyniło się do cierpienia zwierząt, nie ograniczyło ich wolności czy nie skróciło życia. To jest dla mnie pierwszorzędowa sprawa i choć mój pogląd być może nie spotka się z poklaskiem to jednak najbardziej w tym wszystkim pragnę pozostać sobą i trwać przy swoich ideałach, które są najważniejsze, bo gdyby za moim blogowaniem nie stała idea to nie byłoby mnie dziś tutaj.

Zależy mi na tym, żeby zmienić postrzeganie diety roślinnej, jako takiej, która komplikuje życie i ukazywać weganizm, jako osiągalny i możliwy do realizacji.

Jeżeli natomiast o samą kuchnię roślinną chodzi… Uważam, że daje ona mnóstwo możliwości i dla osób, które tak jak ja kochają gotować, cenią nowe smaki, niecodzienne połączenia, z wypiekami na policzkach próbują kuchni świata i z nieopisaną satysfakcją „weganizują” znane z dzieciństwa przepisy na dania, które przygotowuje babcia czy mama, jest ona bardzo, bardzo rozwojowa.

Przejście na weganizm otworzyło przede mną tyle ścieżek, że wydaje się niemożliwe, abym kiedykolwiek miała szansę poznać wszystkie.

5 thoughts on “O Blogu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s