Budyń jaglany to żadna nowość. Znają go już chyba wszyscy. Przepisy na ten smakowity, a jednocześnie zdrowy deser znajdziecie na wielu wegańskich i niewegańskich blogach kulinarnych. Ja również przygotowuję go od czasu do czasu, kiedy mam ochotę na coś słodkiego, a jednocześnie prostego i szybkiego w przygotowaniu. W ciąży zaczęłam przykładać większą wagę do białka w diecie. Zaczęłam od wzbogacania znanego mi już jedzenia, obecnego w mojej diecie od dawna, dodawać składnik białkowy. Dlatego do koktajli i smoothie trafiła biała fasola, a budyń jaglany wzbogaciłam o tofu.
Zimą jadałam go najczęściej z mrożonymi owocami jagodowymi, a teraz ze świeżymi. Ostatnio pomyślałam, że może spróbować go z rabarbarem? W końcu trzeba choć raz sięgnąć po to warzywko nim skończy się sezon. Na początku chciałam je po prosu udusić i zrobić gęsty kompot, ale ciekawszym pomysłem wydał się pieczony rabarbar.
Tak powstał przepis i pomyślałam, że jest na tyle ciekawy, że warto się nim podzielić tutaj. Tym bardziej, że moja aktywność bloga w tym roku nieco osłabła, a wciąż gotuję, odkrywam nowe przepisy i tworzę.
Zresztą zdradzę Wam tajemnicę – mam fajne plany na rozwinięcie swojej działalności, więc zapraszam do śledzenia moich poczynań.
Składniki na budyń (2 porcje):
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1/3 szklanki kaszy jaglanej, najlepiej zmielonej w młynku do kawy
- 1 łyżka oleju o neutralnym smaku
- sok i skórka starta z 1/2 cytryny
- 90 g naturalnego tofu, odciśniętego z nadmiaru płynu
- 6 pokrojonych daktyli ( możemy posłodzić dowolnym, ulubionym cukrem, syropem itd)
W rondelku gotujemy mleko z posiekanymi daktylami, skórką z cytryny i łyżką oleju, kiedy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i dodajemy zmieloną kaszę jaglaną i mieszamy przy pomocy trzepaczki, aby nie powstały grudki. Kiedy masa nabierze konsystencji budyniu przekładamy do naczynia blendera i miksujemy na gładką masę z sokiem z cytryny i pokruszonym tofu. Po zmiksowaniu posmakuj u opcjonalnie dodaj do smaku np. syrop klonowy, ale pamiętaj, że owoce, z którymi podasz swój budyń też nadadzą mu słodyczy! Ja miksuję takie desery w Vitamixie i wychodzą naprawdę super gładkie, aksamitne.
Składniki na pieczony rabarbar:
- 500 g rabarbaru, umyć i pokroić w 3 cm kawałki
- 50 g cukru dark muscovado
- szczypta cynamonu
Piekarnik rozgrzać do 200 st.C. Rabarbar wymieszać z cukrem w naczyniu do pieczenia. Zapiekać przez 15 minut pod pokrywką/folią aluminiową ( ja używam naczynia żaroodpornego z pokrywką). Następnie ściągnąć pokrywkę, posypać cynamonem i zapiekać jeszcze przez 5 minut (bez przykrycia).
Podawać z budyniem. Przechowywać w pojemniku jako dodatek do owsianki i deserów.
Robisz bardzo piękne zdjęcia do swoich przepisów, a to jest super, bo mi już się zachciało iść do kuchni:-)
PolubieniePolubienie