Napoje/Koktajle, Roślinne śniadanie

Marmurkowe smoothie jagodowo-buraczane z jogurtem roślinnym

P1170353Poszukując kulinarnych inspiracji wróciłam do książki, która już dawno stoi na mojej półce, ale przez jakiś czas zupełnie do niej nie zaglądałam. Niedawno pisałam Wam, że straciłam trochę kulinarną wenę i aby ją odzyskać znów gotuję z cudzych przepisów , licząc, że staną się one dla mnie nowym źródłem inspiracji, pomysłów i umiejętności. Przepisy z książki „Zdrowe i kolorowe smoothie na każdy dzień” Davida  Frenkiel i Luise Vindahl, autorów bloga Green Kichen Stories, swego czasu testowałam dość intensywnie i sprawdzały się na tyle, że kupiłam ją nawet moim rodzicom, którzy jako fani prostych kulinarnych rozwiązań, cenią w kuchni wszelkie koktajle i im podobne. Nic dziwnego, że sama w końcu też wróciłam do tej książki ( notabene pięknie wydanej…) . Zresztą uwielbiam całą twórczość tej pary, bloga, filmy, książki. Cenię też umiejętność dzielenia się swoim rodzinnym szczęściem bez nachalności, przez którą sporo profili, blogów czy stron nie mogę już oglądać, bo męczą mnie tym wystylizowanym, uszytym na miarę i zagranym „szczęściem”. 

P1170334-2

Kiedy natrafiłam na przepis na smoothie w skład, którego wchodzą jagody, buraki i … biała fasola, pomyślałam, że koniecznie muszę sprawdzić ten przepis.

Cały czas poszukują rozwiązań, które pomogą mi w prosty sposób zwiększyć ilość warzyw strączkowych w diecie. Koktajle stały się jednym z nich i właściwie nie ma już smoothie, do którego nie dorzucam co najmniej łyżki białej fasoli.

Jeżeli odpowiednio połączymy smaki i dodamy wody, mleka roślinnego czy wody kokosowej, aby koktajl nie był za gęsty, wyjdzie nam smakowita i odżywcza mikstura. Pamiętajmy, że za uczucie sytości odpowiada właśnie białko, w związku z tym wzbogacenia składu smoothie o strączki, tofu czy ziarna konopi spowoduje, że nie tylko wraz z warzywami i owocami dostarczymy sobie sporej dawki witamin i minerałów, ale dodatek białkowy sprawi, że niepozorne smoothie zamieni się w sycący posiłek. To zdecydowanie coś dla tych, którzy narzekają, że koktajlem nie są w stanie się najeść.

Za co ja cenię koktajle? Przede wszystkim za to, że warzywa i owoce po zmiksowaniu znacznie zmniejszą swoją objętość i jestem dzięki temu w stanie zjeść ich naprawdę sporo. Zachowują jednocześnie większość cennych właściwości. Koktajle są bogate w błonnik, czego nie można powiedzieć o sokach, których zupełnie nie rekomenduję, jako zdrowej przekąski czy napoju. Nawet domowe soki z  wyciskarki nie są dobrym wyborem, ale o tym przy innej okazji. Kiedyś sama dałam się trochę nabrać na teorie o zdrowych sokach z wyciskarek, ale kiedy zgłębiłam temat, okazało się, że dobrze zrobiłam, że pozbyłam się urządzenia, które jakiś czas temu dostałam w prezencie.

P1170366

Wracając do dzisiejszego przepisu. Smoothie w książce ma piękną nazwę: „Z lasu, z ziemi i z tyczki”. Chodzi oczywiście o skład: jagody, buraka i fasolę. W sezonie letnim najlepiej wybrać świeże jagody, natomiast zimą te mrożone zdadzą się na medal. Ja sama dodaję czasami do koktajlu dwa, trzy daktyle, ale tylko wtedy, kiedy sięgam po dużą cytrynę i chcę nieco przełamać kwaśny smak. W sumie to smoothie doskonale sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i deser. Dla mnie przywołuje wspomnienia dzieciństwa, kiedy jadałam jagody garściami i lata. Dzięki takim posiłkom oczekiwanie na wiosnę jest dużo przyjemniejsze. Polecam.

W oryginalnym przepisie użyto jogurtu greckiego. Z racji, że nie jem nabiału, najczęściej wybieram kokosowy jogurt PlantOn bez dodatku cukru.  To chyba najłatwiej dostępna i najtańsza propozycja roślinnej alternatywy dla jogurtu, jaką możemy spotkać w Polsce.

P1170351

Składniki na 2-4 porcje:

(za oryginałem”Zdrowe i kolorowe smoothie na każdy dzień” Davida  Frenkiel i Luise Vindahl)
  • 1/2 obranego buraka ( ok.50g)
  • 1 dojrzały banan
  • 150 g mrożonych jagód ( ok. 1 szklanka)
  • 90 g białej fasoli ( ok. 1/2 szklnaki) — jeżeli używacie fasoli z puszki to koniecznie ją wypłuczcie)
  • sok i skórka z 1/2 cytryny
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 200 ml wody kokosowej (można zastąpić zwykłą wodą)
  • 2-3 suszone daktyle – opcjonalnie
  • ok. 500 ml jogurtu kokosowego lub sojowego (polecam jogurty bez dodatku cukru)
  • jagody surowe lub mrożone do ozdoby

Pokrój buraka na duże kawałki lub zetrzyj na tarce. Banana pokrój na duże kawałki. Umieść wszystkie składniki poza jogurtem i owocami do ozdoby w kielichu blendera i zmiksuj na gładką masę.

Rozlej koktajl do szklanek ( jeżeli robisz mniejsze porcje do to 4, jeżeli większe to do 2.) mniej więcej do połowy wysokości. Dodaj jogurt zaczynając do ścianek szklanki i przesuwając się do środka ( jogurt jest cięższy). Przeciągnij trzonkiem łyżeczki po wewnętrznych ściankach szklanek, aby nadać smoothie efekt marmurkowy, po czym udekoruj je jagodami.  Smacznego!

P1170377

P1170344

6 myśli w temacie “Marmurkowe smoothie jagodowo-buraczane z jogurtem roślinnym”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s