Wypieki i słodycze

Owsiane ciasto rabarbarowo-truskawkowe

_1010103Waśnie dotarło do mnie, że dziś Światowy Dzień Pieczenia. Jak na certyfikowaną buntowniczkę przystało, akurat tego dnia nie piekę. Po pierwsze jest za ciepło, aby włączać piekarnik, a po drugie jestem przytłoczona pracą. W końcu prezentacja na studia podyplomowe sama się nie zrobi.  Szczęśliwie mam jednak w zanadrzu przepis na pyszniutkie ciasto-nie-ciasto. W zasadzie jest to takie połączenie ciasta i crumble. Na ciepło bardziej będzie przypominać crumble, schłodzone ciasto.  Mąkę owsianą zmieliłam sama w Vitamixie, ale oczywiście możecie sięgnąć po gotową. Do słodzenia użyłam cukru trzcinowego, ale oczywiście możecie sięgnąć po swój ulubiony słód. Jak zawsze u mnie – pełna dowolność._1010097Najważniejsze zalety tego ciacha to  to, że jest proste, sezonowe, aromatyczne  i baaardzo smaczne. Możecie zajadać je samo, albo ze śmietaną kokosową lub wegańskimi lodami.

Rabarbar pojawił się na blogu wielokrotnie. Nawet nie zamierzam wracać pod dawny adres bloga, aby Wam to udowadniać. Przypomnę tylko te przepisy, który pojawiły się tutaj, bo myślę, że są warte uwagi. Zazwyczaj pojawiał się w nietypowej formie. Minionej wiosny zachęcałam do przygotowania go w formie wytrawnej – w curry, w towarzystwie botwinki. Przepis znajdziecie tutaj. Jak na słodko to też niestandardowo –  w połączeniu z rozmarynem, pod warstwą bezy.  Dla tych co kochają tradycję i proste rozwiązania przygotowałam drożdżówki z marcepanem i rabarbarem. Pojawiła się też alternatywa dla cytrynowego curdu, czyli wegański rabarbarowy curd. świetnie sprawdza się jako nadzianie do kruchego ciasta lub jako krem do tofurnika.

Jak sami widzicie, pomysłów na wykorzystanie rabarbaru u mnie nie brakuje!_1010076_1010073Składniki na ciasto:

  • 1 szklanka płatków owsianych górskich
  • 1 szklanka mąki owsianej 
  • 1/2 szklanki cukru trzcinowego 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • szczypta soli 
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru
  • 1/4 łyżeczki kardamonu
  • 1/2 szklanki roztopionego oleju kokosowego 

Składniki  na  nadzienie:

  • 3 szklanki rabarbaru pokrojonego w kilku milimetrowe paseczki
  • 1 szklanka truskawek, obrane z szypułek, pokrojone w ćwiartki
  • 1/3-1/2 szklanki cukru trzcinowego (w zależności od gustu) 
  • sok i skórka starta z jednej limonki
  • 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej lub kukurydziane

Piekarnik rozgrzej do 180 st. C.

W rondelku wymieszaj: rabarbar, truskawki, cukier, sok i skórkę z limonki i doprowadź do wrzenia, a następnie przykryj pokrywką i duś na średnim ogniu aż puści sok. Gotuj przez około 10 minut. Odmierz 3 łyżki soku owców, który powstał na skutek gotowania, dodaj 3 łyżki wody i wymieszaj z mąką ziemniaczaną i kukurydzianą. Następnie wlej do gotujących się owoców i gotuj jeszcze przez 3-4 minuty, aż się zagęści. Odstaw do wystygnięcia na co najmniej 15 minut.

W międzyczasie w misce do ciasta wymieszaj mąkę owsianą, płatki, cukier, proszek do pieczenia, sól i przyprawy – kardamon, imbir i cynamon.  Wymieszaj, wlej olej i ponownie wymieszaj. Foremkę o wymiarach x wyłóż papierem do pieczenia. Odmierz około szklankę ciasta i wyłóż nim równomiernie dno formy. Piecz przez około 10 minut, aż lekko zbrązowieje, wyciągnij z piekarnika i ostudź, aby nie było bardzo gorące. Przygotowany spód wyłóż owocowym nadzieniem, pozostałe ciasto pokrusz, aby na warstwie owocowej stworzyć kruszonkę i zapiekaj jeszcze około 25 minut, aż się zarumieni.

Ostudź i pokrój w kwadraty. Wyśmienite ze śmietanką kokosową.

_1010080

_1010094

3 myśli w temacie “Owsiane ciasto rabarbarowo-truskawkowe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s