Nie publikuję zbyt często przepisów na sałatki i surówki, bo po pierwsze wpisy te nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem z Waszej strony, po drugie nie chcę utwierdzać świata w przekonaniu, że weganizm to jedzenie sałatek.
Sama lubię sałatki i surówki, a w moim rodzinnym domu było inaczej niż w statystycznej rodzinie, tzn. nigdy nie słyszałam, że mam zjeść chociaż mięso i to surówki oraz warzywa były priorytetem na talerzu. Zresztą moja mama zawsze ze zdumieniem patrzy na dzieci, które nie jedzą warzyw, bo podobno z nami zupełnie nie miała takiego problemu… Być może więc roślinożerność jest mi pisana i tyle.
Wracając jednak do mojej dzisiejszej surówki. Jest na wskroś jesienna i na dobrą sprawę będziecie mogli po nią sięgać przez najbliższe kilka, a nawet kilkanaście tygodni, dopóki nie znikną dynie. Jarmuż można wygrzebać nawet spod śniegu, a śliwki z powodzeniem zastąpić innymi owocami. Przepis jest prosty i chciałabym nim przypomnieć, że surówka to nie tylko nudna starta marchewka czy posiekana kapusta oraz, że surowe możemy jeść właściwie cały rok korzystając w dużej mierze z lokalnych składników.
Składniki na surówkę dla dwóch osób:
- 3 duże liście jarmużu
- 300 g dyni ( muskat, hokaido, makaronowa)
- 2 duże śliwki ( lub 4 małe)
- spora garść orzechów włoskich
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 1/2 szklanki owoców granatu
Sos:
- 1/2 średniej wielkości gruszki, pokrojonej w kostkę (ze skórką)
- 1 łyżka posiekanej czerwonej cebuli
- 1 ząbek czosnku,obrany
- 1 łyżeczka musztardy
- 1/4-1/3 szklanki oliwy w oliwek
- 2 łyżki octu gruszkowego (można zastąpić jabłkowym)
- szczypta soli
- szczypta śwież0 mielonego czarnego pieprzu
Jarmuż umyć, delikatnie przez kilka minut „masować” liście w dłoniach, aby zmiękły i drobno posiekać. Dynię obrać ze skóry i zetrzeć na tarce. Śliwki pokroić w cienkie plastry (półksiężyce). Orzechy włoskie posiekać w grube kawałki. Natkę drobno posiekać.
W misce wymieszać jarmuż, dynię, śliwki (klika plastrów odłożyć do ozdoby), pietruszkę, owoce granatu.
W kielichu blendera umieścić wszystkie składniki sosu i zmielić na jednolity winegret. Wymieszać z warzywami i owocami. Ozdobić plastrami śliwki. Podajemy jako dodatek do posiłków lub samodzielną przekąskę na drugie śniadanie czy lunch.
Jak pięknie ona wygląda! Zapraszam na nowy post, tym razem hummus dyniowy! 🙂 https://jaglusia.wordpress.com/2016/10/17/dyniowy-hummus/
PolubieniePolubienie
Mój zeszłoroczny hummus z dyni prezentuje się tak i jest wystrzałowy: https://hello-morning.org/2015/09/26/hummus-dyniowy-czyli-znana-i-lubiana-pasta-z-ciecierzycy-poszla-w-tango-z-pieczona-dynia-hokkaido/
PolubieniePolubienie
Pięknie wygląda! W sumie bardzo podobnie to mojego, ale smak na pewno musi być inny, ze względu na pewnie inny rodzaj dyni! 🙂
PolubieniePolubienie
Może moje pytanie wyda się śmieszne, ale można jeść surowa dynie?
PolubieniePolubienie
Wszystkie warzywa poza ziemniakami, bakłażanami i strączkami można wcinać na surowo 🙂
PolubieniePolubienie