kuchnia roślinna

Karobowy budyń ryżowy z nutą pomarańczy

IMG_0221
Jeżeli płatki ryżowe kojarzą Ci się tylko z okropnym kleikiem bez smaku to koniecznie powinieneś spróbować tego deseru. Budyń przygotowany na bazie mleka ryżowego i płatków ryżowych jest fajną alternatywą deseru zarówno dla wegan, jak i dla alergików oraz osób, które lubią w kuchni po prostu poeksperymentować.
Kiedy dodamy na wierzch śmietankę kokosową, polejemy odrobiną melasy oraz ozdobimy posiekanymi orzechami i pomarańczami będziemy pożerać go wzrokiem, a ślinianki same zaczną pracować zanim zdążymy nabrać pierwszą łyżeczkę. No cóż… Silna wola silną wolą, a fizjologia i tak zrobi swoje… Ot, taka refleksja…
Jeżeli nie lubicie karobu, a legenda głosi, że tacy ludzie istnieją lub akurat nie posiadacie go w zasięgu ręki, możecie bez problemu karob w postaci mączki zastąpić dodając do deseru kakao, a w miejsce karobowej melasy sięgnąć po inny słód  – agawę, syrop klonowy, a nawet pospolity cukier buraczany czy trzcinowy. W tej kwestii pozostawiam Wam dowolność.
Ten deser został wymyślony po to, abyśmy przetrwali przesilenie wiosenne i nabrali energii przed coraz dłuższymi i aktywniejszymi dniami, jakie mamy przed sobą.  Jest to również deser-pocieszyciel, czyli taki, który przygotowujemy, gdy dopada nas chandra. Ponadto sprawdzi się w chwili, gdy zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszycie tylko: „Jestem u Ciebie za godzinę” – tzw. deser dla niespodziewanych gości.
Ma bardzo ciekawą delikatnie karmelowo-ciągutkową konsystencję, dlatego dzieci też powinny go „kupić” bez marudzenia! 🙂

 IMG_0218
Składniki na 4 porcje budyniu:
  • 1 szklanka płatków ryżowych Cenos
  • 1/2 l napoju ryżowego – najlepiej bez dodatku cukru
  • 4 łyżeczki karobu w proszku
  • 5 łyżkek melasy karobowej
  • skórka starta z jednej pomarańczy
  • sok z jednej pomarańczy
  • sok z 1/2 limonki
  • szczypta soli

Wymieszaj płatki ryżowe z mlekiem ryżowym, karobem w proszku i melasą karobą oraz skórka z pomarańczy. Doprowadź do wrzenia i gotuj kilka minut, aż płatki całkowicie zmiękną. Ostudź lub, gdy używasz Vitamixa to natychmiast po gotowaniu,  zmiksuj z sokiem z pomarańczy i cytryny na gładki, aksamitny krem. Przełóż do słoiczków i ostudź. Jeżeli zamkniesz naczynia, w których przechowujesz budyń zapobiegniesz powstawaniu kożucha.

Składniki na śmietankę kokosową:

  • puszka gęstego mleka kokosowego – takiego z zawartością powyżej 80% kokosa (ja lubię najbardziej mleko kokosowe marki RealThai)
  • 1 łyżka cukru pudru

Puszkę mleka na dzień przed przygotowywaniem włożyć do lodówki na około 24 h. Dzięki temu procesowi mleko rozwarstwi się na część gęstą i wodę. Z gęstej ubijamy z dodakiem cukru pudru śmietankę, a z pozostałą wodę możemy wykorzystać do przygotowania koktajli lub owsianki na śniadanie.

Jako osoba przezorna, jedną puszkę mleka kokosowego przechowują w lodówce nieustannie i gdy tylko wykorzystam zapas to wkładam do chłodzenia kolejną. Wiadomo – nie znam dnia, ani godziny kiedy będzie mi ono N-I-E-Z-B-Ę-D-N-E!

Ubitą śmietankę kokosową nakładamy przy pomocy szprycy do kremu lub łyżki na wystudzony budyń. Zdobimy odrobiną melasy, posiekanymi orzechami i kawałkiem pomarańczy.

 IMG_0228

3 myśli w temacie “Karobowy budyń ryżowy z nutą pomarańczy”

  1. Za budyniem ryżowym bardzo przepadam, ale czuję że ta wersja zwaliłaby mnie z nóg, tym bardziej że bynajmniej nie należę do legendarnej gromadki, która nie lubi karobu 😛 A ta śmietanka i melasa na wierzchu wyglądają szałowo 🙂

    Polubienie

  2. Maddy 🙂 jesteś genialna, takiego przepisu potrzebowałam 🙂 a z chłodzeniem mleka kokosowego robię dokładnie jak Ty, nawet to samo mleko kupuję- tez mi najbardziej odpowiada 🙂
    Dzięki za przepis 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz