Kto powiedział, że warzywa się gotuje, a sos Alfredo podaje się tylko z makaronem? Przepis na spaghetti z wegańskim sosem Alfredo podawałam kiedyś na blogu, ale jeszcze pod dawnym adresem. O tym, że warzywa, które w kuchni polskiej zazwyczaj się gotuje, ja wolę zapiekać pokazywałam w tym poście. Rzeczywiście. Odkąd rok temu zaczęłam bawić się w pieczenie szparagów i rzodkiewek, wracam do tej opcji z miłą chęcią. Dziś smak warzyw pokręciłam dodatkowo ziołami – oregano i rozmarynem oraz cytryną.
Alfredo sprawdza się w każdej sytuacji. Jest ekspresowy i bardzo smaczny. Dla mnie idealny, bo na co dzień nie mam ani czasu, ani ochoty przesiadywać w kuchni godzinami, a zamiast tego wolę poczytać komiks, wyjść na spacer z psem, na rower, pogrzebać przy roślinach na balkonie lub popracować.
Moja dzisiejsza propozycja jest na wskroś wiosenne, warzywna, prosta, a jednak oryginalna i niecodzienna. Nada się na obiad, który możecie wciągnąć na co dzień, ale na pewno zrobiłaby wrażenie na gościach podczas bardziej odświętnej okazji – np. podczas spotkania ze znajomymi.
Składniki:
- pęczek białych szparagów
- pęczek zielonych szparagów
- pęczek młodej marchewki
- pęczek rzodkiewek
- 3 gałązki oregano
- 3 gałązki tymianku
- 3 łyżki soku z cytryny
- 3-4 plastry cytryny
- 3 -4 łyżki oliwy
- sól morska
- świeżo mielony pieprz
Składniki na sos Alfredo:
- 1 ząbek czosnku
- 3/4 niesłodzonego mleka roślinnego np. owsianego, ryżowego
- 1 szklanka drobno posiekanego kalafiora
- 1 łyżka płatków drożdżowych
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek
- sól, pieprz do smaku
Przygotować warzywa. Białe szparagi myjemy, obieramy ze skórki przy pomocy obieraczki lub nożyka i odcinamy twarde, zdrewniałe końcówki. Zielone szparagi tylko myjemy i odcinamy twarde końcówki.
Marchewki dobrze szorujemy lub obieramy, przecinamy wzdłuż na pół.
Rzodkiewki myjemy i przecinamy na pół.
Piekarnik rozgrzewamy do 170-180°C
Warzywa układamy równomiernie na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Spryskujemy połową oliwy, sokiem z cytryny, solimy i pieprzymy do smaku. Układamy zioła i plastry cytryny. Pieczemy 20 minut. Następnie spryskujemy pozostałą oliwą i pieczemy przez kolejne 15-20 minut, aż warzywa będą warzywa będą co najmniej al dente.
Możecie użyć funkcji grilla, jeżeli Wasz piekarnik taką posiada.
W międzyczasie przygotowujemy sos.
Podsmaż w rondelku na oliwie posiekany czosnek. Ma być delikatnie złoty, ale uważaj, aby go nie spalić, bo wówczas zrobi się gorzki i popsuje smak sosu. Wlej mleko roślinne i doprowadź do wrzenia. Dodaj posiekany kalafior, sól ( około 1/2 łyżeczki) i pieprz do smaku. Gotuj około 7-8 minut, aż kalafior zmięknie. Zmiksuj w Vitamixie lub zwykłym blenderze wraz z płatkami drożdżowymi i sokiem z cytryny.
Nałóż dwie łyżki sosu na talerz. Na wierzchu ułóż upieczone warzywa. Skrop je odrobiną sosu, posyp sezamem i natką pietruszki.
Gotowe.
4 myśli w temacie “Pieczone szparagi, marchewki i rzodkiewki z wegańskim, kalafiorowym sosem Alfredo.”