Wypieki i słodycze, Święta

Jagodowa miłość. Sernik z tofu z jagodami. Bez pieczenia.

Wielkanoc 2015

Odkąd wprowadziłam się do Wrocławia zrobiłam niezliczoną ilość tofurników na zimno. Naprawdę. Próbuję ogarnąć w głowie te, które udało mi się przygotować i gubię się w rachunkach, a z matmy zawsze byłam dobra. Chyba więcej, niż dotychczas, przez te wszystkie lata weganizmu, podczas których głównie piekłam roślinne serniki.

Bardzo lubię te „klasyczne tofurniki”. Jak chociażby ten z poprzedniego wpisu.  W święta jednak bywa różnie. Czasami trudno dobić się do piekarnika, który działa na najwyższych obrotach. Bywa, że nie mamy ochoty na pieczenie. Dzieje się tak choćby latem, gdy temperatura za oknem oscyluje  granicach 30-40 stopni i macie ochotę zaszyć się w piwnicy… 

Przejrzałam zawartość zamrażarki moich rodziców. W ręce wpadły mi pudełka jagód z lata 2014, które aż prosiły, aby coś z nich przygotować. W sumie nie COŚ, ale tofurnik. We własnej osobie, a dokładnie w jagodowej odsłonie.

W sezonie używamy oczywiście świeżych owoców. W innym przypadku świetnie sprawdzą się mrożone.  Pamiętajcie, że jagody są bogate w pektynę, która ma właściwości zelujące. Oznacza to, że nie potrzebujemy dwóch łyżeczek agaru, a jedna skromna zupełnie wystarczy, aby ciasto się „ścięło”.

Tyle moich skromnych rad! Zabieramy się do pracy!

IMG_0049

Składniki na tofurnik:

  • 400 – 500 g tofu
  • 500 ml mleka kokosowego
  • 1 łyżeczka agaru
  • sok z 1 cytryny
  • skórka z jednej cytryny
  • ¾ szklanki cukru trzcinowego
  • ziarenka z jednej laski wanilii
  • 2 szklanki jagód (w sezonie świeże, poza sezonem mrożone)
  • 2 szklanki płatków migdałowych
  • 1/2 szklanki suszonych daktyli, namoczonych w gorącej wodzie przez min. 15 minut

Z migdałów i daktyli przygotowujemy spód. Miksujemy migdały. Następnie miksujemy namoczone wcześniej daktyle. Mieszamy migdały z daktylami i formujemy plastyczną masę. Przygotujemy tortownicę 24-26 cm. Wykłądamy równomiernie dno daktylowo-migdałową masą. 

Tofu odsączamy i miksujemy z sokiem z cytryny na możliwie gładką masę.

W garnuszku mieszamy mleko kokosowe, 1 szklankę jagód, skórkę z cytryny, agar, wanilię, cukier, miksujemy. Podgrzewamy. W chwili, kiedy zacznie wrzeć, ściągamy z ognia, wlewamy do tofu i miksujemy przy pomocy blendera na gładką masę tak długo, aż stanie się jednolita. Wylewamy ją na przygotowany wcześniej spód. Posypujemy pozostałymi jagodami. Odstawiamy na bok, aby tofurnik stygł.

Składniki na galaretkę jagodową:

  • Pół szklanki wody
  • 1 szklanka jagód, rozmrożonych lub świeżych
  • ½ szklanki cukru
  • 1/4 łyżeczki agaru

Wszystkie składniki zmiksować przy pomocy blendera. Wlać do rondelka i zagotować. Gdy zacznie wrzeć, delikatnie wylać na zastygły tofurnik. Wystudzić i włożyć do lodówki.

Przed podaniem udekorować śmietanką kokosową.

Z 400 ml gęstego mleka kokosowego, po co najmniej dobie w lodówce, oddzielamy część stałą – tłuszcz od płynnej,  którą odstawiamy na bok i zużywamy do przygotowania owsianki lub koktajlu. Umieszczamy w misce oddzielony kokosowy tłuszcz i miksujemy z 1/2 szklanki cukru pudru i opakowaniem śmietanfixu).

IMG_0056

IMG_0111

17 myśli w temacie “Jagodowa miłość. Sernik z tofu z jagodami. Bez pieczenia.”

  1. Mega pyszne ciasto,a do tego mega ładne ( też mi takie wyszło :)). Mam tylko uwagę iż w irytujący sposób są podane te składniki w przepisie. Przeczytałam „składniki” na górze i poszłam do sklepu. Dopiero poźniej gdy się zabierałam do pracy zauważyłam, że potrzebne są także inne rzeczy ( ponownie mleko kokosowe na śmietankę – tu nawet nie wypunktowane, więc graficznie jakoś nie widać… itd.) Poza tym mają być 2 szklanki jagód, jedną zużywamy najpierw, druga później a gdzieś tam w środku jest napisane, że „Posypujemy pozostałymi jagodami. „. Jakimi pozostałymi, jak 2 szklanki są potrzebne do 2 etapów przepisu.? Jakiś tam mętlik z tym podaniem składników, który mnie wnerwiał przez całe przygotowywanie tego tofurnika. Nie możnaby wszystkiego na raz opisać u góry pod szyldem „SKŁADNIKI” ??? Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

    1. Pozostałymi jagodami, czyli drugą szklanką. 😉 Wiesz, ja nie jestem fachowcem, blog jest amatorski i czasami robię błędy, które wynikają właśnie z tego faktu. Generalnie nie pomyślałam, że ktoś może się zabrać za przepis zanim go przeczyta, w całości. Specjalnie tak podzieliłam składniki, żeby było jasne, w którym etapie je wykorzystujemy.
      Przykro mi, że Cię zdenerwowałam.

      Polubienie

      1. haha, ale to nie to, że ja jestem jakaś turbo zdenerwowana 🙂 Po prostu tak to było podane, ze nie do końca zrozumiałam. A kucharka też ze mnie nie jakaś super PRO 😉 Przepis pobieżnie przeczytałam cały. Ale potem otworzyłam listę skąładników i spisałam. Czyli jak rozumiem szklanek jagód muszą być w sumie aż 3? To ja bym to napisała tak : składniki, i pod składnikami z odstępem: składniki na galaretkę i z odstępem, : składniki na śmietankę. Albo wszytsko zsumowane, żeby przed robotą mieć zebrane co zakupić. Ale Ci tu nagryzmoliłam, sorki 😉 POzdrawiam. ( a tak to sernik był mega!)

        Polubienie

    1. No niestety, bojówki choć smaczne to zupełnie nie oddają aromatu i smaku jagód. Nie mają też właściwości barwiących, co się przydaje gdy karmi nimi dzieci, ale nie sprawdza się przy tego typu ciastach 😉

      Polubienie

  2. Witam 🙂
    Bardzo sie nastawilam na sprobowanie tego przepisu! Jedyne pytanie odnosnie przepisu jakie mnie nurtuje to to tofu! 🙂 Tofu zwyczajne (firm) czu aksamitne (silken)?

    Z gory dziekuje za odpowiedz ^_^

    Polubienie

    1. używałam zwykłego twardego tofu, natomiast nie widzę przeszkód, aby użyć jedwabistego lub połączyć – pół na pół. Z jedwabistym na pewno wyjdzie bardzo delikatne. 😉 Wybór tak naprawdę należy do Ciebie 🙂

      Polubienie

Dodaj komentarz